Skip to main content

Year after year, we're honored with nominations and awards for our original programming. Check out the list below of the award-winning programs, documentaries, episodes, and interstitials from our team of dedicated staff and freelance producers.

2020 NETA Award Winner

CATEGORY

Marketing/Communications - Promotion

PROGRAM

CREDITS

Dalia Colón

2020 NETA Award Nominees

CATEGORY

Marketing/Communications - Promotion

Content/Podcast

PROGRAM

CREDITS

Dalia Colón

Serena Aubrey

44th Annual Suncoast Regional Emmy® Award Winner (2020)

CATEGORY

Arts/Entertainment – Program Feature/Segment

PROGRAM

CREDITS

Kristine Kelly

2019 NETA Award Winner

CATEGORY

News & Public Affairs

PROGRAM

CREDITS

Dalia Colón, Danny Bruno

2019 Excellence in Financial Journalism Award Winner (NYSSCPA)

CATEGORY

2019 Best Video: Small Media

PROGRAM

CREDITS

Geoff Simon

2019 NETA Award Nominees

CATEGORY

News & Public Affairs

PROGRAM

CREDITS

Dalia Colón, Danny Bruno

2018 NETA Award Winners

CATEGORY

Promotion/Special Event

PROGRAM

CREDITS

Joyce Cotton & Gail Taylor

43rd Annual Suncoast Regional Emmy® Award Nominees (2019)

CATEGORY

Human Interest – Program Feature/Segment

Interview/Discussion

PROGRAM

CREDITS

Serena Aubrey, Danny Bruno

Kenneth Cherry, Shannon McQuaig-Ulrich

42nd Annual Suncoast Regional Emmy® Award Winners (2018)

CATEGORY

Public/Current/Community Affairs

Interstitial

PROGRAM

CREDITS

Robert Bruno

Serena Aubrey

42nd Annual Suncoast Regional Emmy® Award Nominees (2018)

CATEGORY

Arts/Entertainment – Program Feature/Segment

Arts/Entertainment – Program Feature/Segment

Human Interest – Program Special

Public/Current/Community Affairs

Interstitial

PROGRAM

CREDITS

Kenneth Cherry

Serena Aubrey

Farah Vickery, Danny Bruno

Robert Bruno

Serena Aubrey

39th Annual Telly Award Winners (2018)

CATEGORY

General Biography
2018 Silver Telly Award Winner

General Cultural
2018 Silver Telly Award Winner

General Cultural
2018 Bronze Telly Award Winner

General Biography
2018 Bronze Telly Award Winner

PROGRAM

CREDITS

Farah Vickery

Farah Vickery

Danny Bruno

Dalia Colón

2017 Griot Drum Award Winner

CATEGORY

Winner

PROGRAM

CREDITS

Dalia Colón

The 41st Annual Suncoast Regional Emmy® Award Nominees (2017)

CATEGORY

Environment – Program
Winner

Documentary – Historical
Winner

Interview – Discussion

PROGRAM

CREDITS

Kenneth Cherry, Mark Purvis, Gina Presson

Kristine Kelly, Danny Bruno, Robert Bruno

Spencer Briggs, Jim Ciotoli, Francisco Vega, Bryan Miehe, Cathy Unruh

The 40th Annual Suncoast Regional Emmy® Award Nominees (2016)

CATEGORY

Documentary – Cultural
Winner

Arts/Entertainment – Program Feature/Segment
Winner

Health/Science – Program
Winner

Arts/Entertainment – Program Feature/Segment

Environment – Program

Health/Science – Program

Editor – Program (Non-News)

PROGRAM

CREDITS

Kristine Kelly, Bradley Clore

Kristine Kelly

Kenneth Cherry, Gina Presson (narrator)

Megan Voeller

Kenneth Cherry, Danny Bruno, Gina Presson (narrator)

Kenneth Cherry, Gina Presson (narrator)

Kristine Kelly

WEDU was the presenting station for another 2016 Emmy® Award Nominee, Dispatches from the Gulf.

2016 Griot Drum Award Winner

CATEGORY

Winner

PROGRAM

CREDITS

Dalia Colón

2016 NETA Award Winners

CATEGORY

Production, Short Form
Winner

PROGRAM

CREDITS

Farah Britto

37th Annual Telly Award Winners (2016)

CATEGORY

Film/Video – TV Programs, Segments or Promotional Pieces – Cultural
2016 Silver Telly Award Winner

Film/Video – TV Programs, Segments or Promotional Pieces – Documentary
2016 Bronze Telly Award Winner

Film/Video – TV Programs, Segments or Promotional Pieces – Cultural
2016 Bronze Telly Award Winner

PROGRAM

WEDU Arts Plus, Episode 415 segment
Heart Strings for Heroes

CREDITS

Kristine Kelly

Kristine Kelly

Dalia Colón